עבירות סמים

עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים. עבירות סמים הינן עבירות "חשיפה" – עבירה שאין עליה, בדרך כלל, מתלונן (כמו בעבירות אלימות או רכוש).

עבירות סמים שני הצדדים שותפים לעסקה ו"נהנים" ממנה, ואין מתלונן או קורבן שיגיש תלונה בתחום עבירות סמים. לכן, נדרשת המשטרה למערך מודיעיני רחב ויעיל, וזאת כדי לאסוף ראיות נגד משתמשים בסמים, סוחרי סמים ומייבאי הסמים השונים, ולהביאם לדין.

השופטים וגם התובעים מהפרקליטויות השונות, מודעים לנזקים האמיתיים מהשימוש בסמים הקלים, ולכן הענישה בגין עבירות סמים בשימוש עצמי ובסחר בסמים מסוג קנאביס וחשיש יותר מקלה מאשר עבירות סמים קשים בגין שימוש עצמי או עבירות סמים בגין סחר בסמים קשים (קוקאין או LSD).

חשודים רבים בטוחים שישוחררו מהר מאוד והתיק נגדם יסגר במהרה בגלל שהשתמשו בסמים קלים בלבד כמו חשיש או סמי מסיבות כמו אקסטזי. מבחינת החוקרים עיקר ההתייחסות היא האם מדובר על שימוש עצמי בלבד או סחר בסמים. כאמור, גם צעירים הנוהגים בתמימות יכולים להיות חשודים בעבירות סמים חמורות יותר ממה שדמיינו. בעבירות סמים ישנו גם מצב שמפילים על אדם תיק, למשל אם ללא ידיעתו מחדירים אל תיקו סמים המיועדים לאדם אחר איתו הוא נמצא בקשר ויכול, ללא ידיעת אותו אדם לקחת את מנת הסם שנשלחה לו. 

שימוש לצריכה עצמית: 

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מאסר של עד 3 שנים על עבירות סמים של החזקה ושימוש בסם מסוכן.

כמו כן, הפקודה קובעת עונש מאסר של עד 20 שנים על עבירות סמים של ייצור, הכנה, הפקה, יצוא, יבוא ומסחר.

מה נחשב על פי הפקודה כשימוש עצמי: קנאביס – 15 גרם; חשיש – 15 גרם; קוקאין – 0.3 גרם.

כאשר זו כמות החומר הנתפסת אצל החשוד, החזקה הינה כי השימוש הינו שימוש עצמי, ואם התביעה טוענת כי מדובר בעבירות סחר בסמים, עליה נטל ההוכחה. ואולם, אם כמות החומר הינה מעל זו המצוינת לעיל, החזקה הינה שמדובר בכמות שאינה לצריכה עצמית, ועל החשוד או הנאשם להפריך הנחה זו.

ייצוג בכל העבירות הפליליות

עבירות אלימות

חקירה משטרתית

ייצוג קטינים

עבירות סמים

עבירות רכוש

אלימות במשפחה

ליווי וייעוץ חקירות במשטרה

עבירות צווארון לבן

עבירות מין

עבירות איכות סביבה

Open chat
שלום, צריכים עזרה?
במה אוכל לעזור לכם?
Powered by
דילוג לתוכן