ליווי וייעוץ חקירות במשטרה

חדר חקירות הוא אינו “אזור הנוחות” שלכם. במקרים רבים, אנשים מוצאים עצמם בחקירה מבלי שידעו עליה קודם לכן, וגורם ההפתעה מנוצל היטב ע”י החוקר המנוסה.

נסו לברר עם השוטר את הסיבה לזימון. רוב הסיכויים הם שהוא לא ישיב לשאלתכם, ויאמר לכם כי תדעו כאשר תגיעו לחקירה.

בכל זאת, נסו לברר את מעמדכם בחקירה – האם אתם מוזמנים לחקירה כחשודים בביצוע עבירה? או כעדים לביצוע עבירה של אחר?

מכל מקום, אל תפתחו שיחות עם השוטר מעבר לקו, אל תתמקחו, אל תתווכחו ואל תנדבו מידע מיותר. היו קצרים וענייניים, שכן אם תאריכו בדברים – אותו שוטר יסיים עמכם את השיחה, ויכתוב מיד לאחר מכן מזכר המתעד את דבריכם עמו. המזכר הזה ייכנס לתיק החקירה שלכם, ועלול לשמש את חוקריכם בשלב החקירה עצמה.

במאמר מוסגר יצוין, שכעיקרון אין עליכם כל חובה להגיע למשטרה רק מכיוון ששוטר זימן אתכם. מתי חלה עליכם חובה להגיע לחקירה? כאשר יש צו של בימ”ש המחייב אתכם לעשות כך.

אם תרצו להיות צודקים, אתם יכולים לומר לשוטר שהתקשר אליכם שאין עליכם כל חובה שבחוק להתייצב בתחנת המשטרה כל אימת שהוא מבקש זאת, והוא מוזמן להוציא צו בימ”ש שיחייב אתכם להגיע לחקירה. 

באפשרותכם גם להיות חכמים, לומר לשוטר כי התאריך אינו נוח לכם, ובקשו לדחות את מועד החקירה.

את פרק הזמן שניתן לכם, נצלו לצורך היוועצות מקדימה עם עו”ד פלילי.

רוב כתבי האישום שמוגשים לבתי המשפט מתבססים על כל מה שנאמר בחקירה המשטרתית. זהו שלב קריטי בהליך הפלילי, ורוב האנשים אינם מודעים לכך, אינם מבינים את זכויותיהם בעת החקירה, ובשל כך הם מבצעים טעויות שמקשות על עורך דינם לסייע להם בשלב מאוחר יותר.

לפני החקירה עצמה: לפני שתתחיל החקירה באופן רשמי, עשוי החוקר לקיים עמכם “שיחת תשאול” שהיא כללית יותר באופייה, ועל פניו אינה פורמלית. החוקר יאמר לכם כי השיחה אינה מתועדת והיא off the record, וינסה לשכנע אתכם “לשחרר” מידע שעלול להפליל אתכם מבלי שתשימו לב.

אין כזה דבר “שיחה off the record“! הכל מתועד בצורה זו או אחרת, וייתכן מאוד שחרף מה שהבטיח השוטר – השיחה ביניכם בכל זאת מוקלטת על ידו.

כל מה שתגידו במהלך שיחת התשאול הנ”ל יועלה על הכתב ע”י החוקר לאחר מכן, באופן שבו הוא בוחר לפרש את דבריכם, וישמש אותו נגדכם בהמשך במהלך החקירה הרשמית שלכם.

האזנה לחשדות הקיימים נגדכם: החקירה תתחיל תמיד בהקראת החשד הקיים נגדכם, ומיד אח”כ יקריא לכם החוקר את זכויותיכם. זה השלב בו אתם אמורים להשתמש בזכותכם להיוועץ בעו”ד, לפני שתגיבו על החשדות.

בדר”כ יקריא לכם החוקר חשד כללי, ללא פירוט, המסתכם בסעיף חוק בלבד, ללא ציון זמן, מקום, נסיבות, פירוט העבירה עצמה ואיך ביצעתם אותה. אם החשד אינו מובן לכם או אינו מפורט מספיק, בקשו מהחוקר שיסביר לכם בפירוט לפני שתענו לו. אם הוא לא מוכן לפרט – אל תגידו דבר, או שתסתפקו בהכחשה גורפת וכללית.

עמדו על כך שגם בקשתכם לפרט את החשד וגם הסירוב של החוקר לעשות זאת – יירשמו ויתועדו.

אך אם הראיות אינן חותכות, ונראה לכם שהחוקר מנסה לגרום לכם להפליל את עצמכם בכך שלא יפרט במה אתם חשודים וכך תתחילו “לזמר” – זה הזמן להתעקש על פירוט, כפי שנכתב קודם לכן.

החקירה עצמה – מה להגיד לחוקר? זכותכם לשתוק בחקירה כפי שהחוקר יידע אתכם. לשתיקה זו יש השלכות – אם יש חשד נגדכם ואינכם מוסרים גרסה אלא בוחרים לשתוק – שתיקתכם עלולה לחזק ראיות שכבר קיימות נגדכם (ההיגיון פשוט – אדם שאין לו מה להסתיר, סביר להניח שימסור גרסה שתנקה אותו מחשד).

אולם במקרים מסוימים עדיף לשתוק, מכיוון שמתן תשובה עלול לסבך אתכם יותר משתיקה, או חמור מכך – מסירת פרטים שקריים לחוקר, שיתגלו ככאלה בשלב מאוחר יותר – מפלילה אתכם ומסבכת אתכם אף יותר.

מכל מקום, כל עוד לא שוחחתם עם עורך דין שייעץ לכם כיצד לנהוג בחקירה – אתם בכל מקרה לא אומרים לחוקר מילה.

כאשר החוקר מטיח בכם כי יש בידו ראיות חותכות לגבי אשמתכם – בקשו שיציג בפניכם ראיות אלה. במקרים רבים אין לו כל ראיה והוא ינסה להלחיץ אתכם על מנת שתודו.

יכולות להיות “פעולות חקירה” נוספות חוץ מחקירה פרונטאלית רגילה: עימות בינכם לבין המתלונן/ת, קיום מסדר זיהוי בו יצטרכו מתלונן או עד לזהות אתכם, בדיקת פוליגרף, מסירת דגימות DNA וכיו”ב.

כל “פעולת חקירה” שכזו מקימה לכם את הזכות להיוועץ שוב בעורך הדין, שייעץ לכם האם להסכים לעימות, יגיע לתחנה על מנת לפקח על מסדר הזיהוי שיתבצע לפי הכללים וכו’.

אל תסכימו לביצוע כל פעולת חקירה שהיא לפני שהתייעצתם עם עורך דינכם.

חיפוש במכשיר הטלפון הנייד שלכם – לצורך חיפוש במכשיר הטלפון (שיחות, מסרוני SMS , ווטסאפ, היסטוריית גלישה וכו’), על המשטרה להצטייד בצו מיוחד של בית משפט המאשר לה לבצע חיפוש שכזה. אל תסכימו מראש לחיפוש בטלפון טרם היוועצות בעורך הדין.

הקפידו שכל מלה שאתם אומרים נרשמת ע”י החוקר, בדיוק באופן ובצורה בה אמרתם אותה. בסיום החקירה תתבקשו לחתום על הודעתכם.

קראו היטב את כל המלל שנכתב ע”י החוקר. אם נכתב דבר שלא אמרתם – בקשו מהחוקר למחוק זאת, או כתבו בצד הקטע הספציפי “מסרב לחתום”. אם דברים שאמרתם לא נכתבו – בקשו מהחוקר להוסיפם ועמדו על כך, או הוסיפו בכתב ידכם וחתמו ליד.

ההודעה שזה עתה סיימתם למסור תשמש את המשטרה בחקירה, ובהמשך את התביעה המשטרתית או הפרקליטות בהגשת כתב אישום.

אם הוחלט לעצור אתכם, מן הסתם תפגשו בעורך דינכם ביום למחרת, טרם דיון המעצר. ועדיין – גם אם הוחלט לעצור אתכם, בקשו להודיע על כך לעורך דינכם באופן מיידי.

אם הוחלט לשחרר אתכם, צרו קשר עם עורך הדין מיד עם שחרורכם ועדכנו אותו. נסו לשחזר את כל התנהלות החקירה ולזכור מה נשאלתם, וחשוב מכך – מה עניתם.

רצוי להעלות על הכתב את כל מה שאתם זוכרים, ולהוסיף למסמך זה כל פרט שתיזכרו בו בהמשך.

ייצוג בכל העבירות הפליליות

עבירות אלימות

חקירה משטרתית

ייצוג קטינים

עבירות סמים

עבירות רכוש

אלימות במשפחה

ליווי וייעוץ חקירות במשטרה

עבירות צווארון לבן

עבירות מין

עבירות איכות סביבה

Open chat
שלום, צריכים עזרה?
במה אוכל לעזור לכם?
Powered by
דילוג לתוכן